Na začátku listopadu jsme spustili internetovou televizi AETV.cz. Tento příběh není o tom, jak vznikla samotná televize, ale jak jsme vysílali dvanáctihodinové živé silvestrovské vysílání. Je to příběh o tom, jak přichází bláznivé sny a jak se mění ve skutečnost.

V článku se dočkáte také několika konkrétních rad a postupů, kterých se řídit, pokud se chcete dostat od snění až k realizaci.

Jak to celé vzniklo?

Na začátku byl povzdech našeho kamaráda, se kterým připravujeme do televize hudební pořad „no ještě, že neděláte Silvestr“ a semínko bylo zaseto. Asi to nebude doslova, ale nějak tak ten povzdech byl (děkuji Martine).

Ta myšlenka mi začala vrtat hlavou, asi po půlhodině jsem ji vyslovil nahlas a Martin se chytl za hlavu.

Ano, takto banálně vzniká spousta nápadů. Stačí, když se tomu otevřete. Zní to jednoduše. Ale většina lidí svou mysl uzavřela do světa „toto je běžné, to se dělá a nic jiného neexistuje“.

Tedy otevřete se myšlenkám, otevřete se šíleným nápadům, otevřete se snům. Záhy zjistíte, že žijete v nádherném světě plném možností. V tomto světě jsou hranice definovány pouze vaší představivostí.

Na začátku byla myšlenka

Naše představivost tehdy vyústila v myšlenku „uděláme dvanáctihodinové živé vysílání Silvestru 2020“.

Nic víc jsme neměli. Ano, vysílali jsme živě mnohokrát na Facebook z telefonu. Jedno až dvouhodinové vstupy. O živé režii jsme nevěděli nic.

Výzkum

Nebudu vás zatěžovat technickými detaily. Pokud byste někdo měl zájem, napište mi, rád se o své zkušenosti podělím.

Každopádně na Googlu se dá dnes najít opravdu prakticky vše a je to jednoznačně dobrý začátek pro studium.

Co je však důležité. Jednalo se o šílený nápad, ale přistupovali jsme k němu velmi seriózně. Jen technická stránka zabrala desítky, ale spíše stovky hodin vyhledávání, studia, příprav, testování atp. Tedy můžete mít bláznivou myšlenku, nemusíte o nějaké oblasti nic vědět, můžete se vše naučit, ale ten čas tomu je potřeba věnovat.

Bouře mozků (brainstorming)

Sešli jsme se ve větší skupině a pustili se do vymýšlení obsahu. V této fázi brainstormingu všichni hází do vzduchu různé, i úplně nesmyslné, nápady a někdo je zaznamenává.

Důležité je v tu chvíli nic nesoudit, nic nezavrhovat. I ze zdánlivého nesmyslu se může něco vyklubat. Padala jména potenciálních hostů, známých i neznámých, dostupných i nedostupných.

A jedna z těch myšlenek byla „každá hodina bude věnována nějakému tématu“ (děkuji Moniko).

Následovalo další házení myšlenek, ze kterých jsme nakonec vybrali 12 nejlepších.

Salámová metoda

O salámové metodě si můžete přečíst v dřívějším článku.

Vysílat a naplnit obsahem 12 hodin (720 minut) je oříšek. Máme však 12 témat. My tedy nemusíme naplnit 12 hodin. My musíme naplnit jednu hodinu obsahem na dané téma, a to už není tak strašné. Jen to pak uděláme dvanáctkrát.

Dobře, máme jednu hodinu. 60 minut, to je stále dost. Rozdělíme hodinu na několik bloků. Nakonec jsme měli jednou 20ti minutový, jednou 10ti minutový a dvakrát 5ti minutové živé vstupy. Mezi tím předtočený obsah.

Mluvit na nějaké téma 20, 10 nebo 5 minut je již sranda.

Příprava obsahu

Od zrodu plánu jsme dávali dohromady předtočený obsah. Rozhovory, video klipy a další. Tato fáze trvala asi tři měsíce. Připravili jsme si seznam a postupně z něj odškrtávali.

Zde se opět dostávám k oné serióznosti a salámové metodě. Salámovou metodou jsme krok za krokem připravovali obsah a seriózně jsme se tomu věnovali po celou dobu. Celkově jsme měli 36 video klipů a 72 glos na daná témata od našich hostů. Ve skutečnosti jich bylo víc, ale tento počet se dostal do vysílání ve dvanácti sestřizích.

Měli jsme vymyšleno spoustu dalšího programu, který vyletěl komínem s vládními omezeními. Budu se o tom zmiňovat ještě v přípravě studia. Nicméně to, že nejde vše dle plánů je normální a není důvod se kvůli tomu hroutit.

Příprava techniky

Na Vánoce jsme vymysleli půlnoční hodinové živé vysílání. Což byla první zkouška techniky.

Díky bohu za ni. V praxi se ukázalo spoustu nedostatků a byl tak týden čas na jejich odstranění. Některé se nakonec ani nepodařilo v daném čase odstranit a asi ještě hodinu před vysíláním jsme řešili, jak některé nedostatky obejít.

Příprava studia

Slyšeli jste někdy pojem „garážová firma“? Tak to jsme my. Naše silvestrovské vysílání opravdu probíhalo z garáže, která ještě 12 hodin před tím byla domácí truhlářská dílna. Teprve šest hodin před vysíláním byla vyklizena. Ne, nenechali jsme si to na poslední chvíli jen tak z plezíru, jen vše ostatní mělo vyšší prioritu,

Pro zajímavost. Techniku jsem objednával s několika měsíčním předstihem. Přesto některé věci přišly jen pár dnů před vysíláním a některé dokonce až po něm. Například náhradní baterie do bezdrátových mikrofonů. Zdaleka nešlo vše podle plánů. Ale vždy se našlo řešení.

Kdysi jsem slyšel jednu myšlenku. Pokud pořádáte nějakou velkou akci, tak se nebojte, že se něco pokazí. Buďte si jisti, že něco nevyjde tak, jak jste si představovali. Úspěch je, pokud těch věcí není tolik, že se nepodaří akci zrealizovat.

Tedy to, že není vše ideální je normální a nestresujte se s tím. To, že nedopadne vše dle plánů je také normální, prostě jen hledejte řešení. Mluvil jsem o tom již v přípravě obsahu.

Vysílání

Teď se vás pokusím trochu vtáhnout do atmosféry při vysílání.

Kromě jedné hodiny vše moderoval Pavel (spoluzakladatel AETV), takže měl vždy čas jen pár minut v průběhu klipu na napití, toaletu a párkrát se i stihl převléknout.

Já byl celou dobu v režii jako chobotnice s rukama na třech počítačích. Přepínání vstupů, korekce zvuku, posílání informací na čtečku moderátorovi. Moje chvíle pro toaletu a osvěžení byla vždy při prvním dvacetiminutovém vstupu.

Jinak se nám celých dvanáct hodin smrsklo na cyklické odpočítávání do živého vstupu. Příprava dalšího programu, přepočítávání délky vstupu podle předtočeného obsahu a dalšího dopočítávání do pauzy dané klipem. Zjistili jsme, že informace minuta a půl do vysílání znamená, že máme ještě spoustu času. Teprve 5,4,3,2 je už napínavé.

Ani jsme nevěděli jak oněch 12 hodin uteklo. Nebyl čas přemýšlet nad únavou. Vše šlo ráz na ráz.

Výsledek

Zvládli jsme to. Aktuální čísla mluví o skoro devíti tisících divácích. Na běžnou televizi by to byl asi fatální neúspěch. Pro naši přesně dva měsíce mladou televizi to byl úspěch. Alespoň my to tak vnímáme.

Odpočinek

Druhý den jsme s Pavlem seděli vyčerpaně u mě v pracovně. Celý den. Nohy nahoře, něco jsme snad i popíjeli a koukali na náš oblíbený seriál Studio 60 (doporučuji).

Jen jsme odpočívali a už jsme chápali, co hrdinové v našem seriálu prožívali při živých vysíláních.

Závěr

Vše se dá zvládnout. Když je problém moc složitý, tak ho rozdělte na víc jednoduchých. Pokud i ty jsou složité, tak je rozdělte na další jednodušší. A tak můžete postupovat, dokud nemáte sice hodně ale jednoduchých úkolů.

To nejhlavnější tajemství však spočívá v několika věcech.

  1. Rozhodnutí – My jsme se rozhodli, že uděláme dvanáctihodinový živý Silvestr.
  2. Hledání řešení – Od první chvíle jsme hledali řešení. Neřešili jsme proč to nejde.
  3. Plánování – Plánovali jsme, bylo to sice hodně živelné tvoření, ale rozhodně ne chaotické.
  4. Příprava – Od první chvíle jsme se na vše pečlivě připravovali.
  5. Realizace – Od první chvíle jsme salámovou metodou dělali jeden krok za druhým a postupně došli k realizaci.
  6. Improvizace – Spousta věcí nešla podle plánu, tak jsme improvizovali.

Šli bychom do toho znovu? Jednoznačně. Už teď připravujeme Silvestr 2021.

Stojí to za to? To si pište. Ten pocit předtím, při tom i potom… nedá se popsat. Nejbližší pojmenování je flow. Plynutí, když děláte něco, čemu věříte. Pokud ten pocit neznáte, tak vám to lépe popsat nedokáži. Pokud znáte, tak chápavě pokyvujete hlavou.

Libor

www.nogames.cz

O autorovi:

Libor Webster je Business Analytik. Mnoho let pracoval jako vedoucí analytických a vývojových týmů od nižšího managementu po top management a vedl analýzy projektů pro malé podniky i velké korporace a státní správu.

Nyní na volné noze nadále poskytuje služby v oblasti business analýz a konzultací pro široké spektrum společností.

Spolu se svou ženou Monikou jsou autoři a lektoři konceptu NoGames, který se prolíná do prakticky všech aspektů života od mezilidských vztahů, vyjednávání, prezentační dovednosti až po vedení lidí a soudní jednání.