Nevzdávat se

Jedna z věcí, o které na kurzech NoGames mluvíme je „nevzdávat se“.

Často od lidí slyšíme fráze „tohle nejde“, „to jsem nikdy nedělal“, „to není tak snadné“ a podobně.
Z vlastní zkušenosti jsem přesvědčen o tom, že pokud se člověk opravdu Rozhodne (velké R není chyba), do něčeho se pustí naplno, tak jde zvládnout téměř vše.

Hledej cesty

Před několika lety jsme dělali dětské tábory. Tato aktivita byla ztrátová. Založili jsme neziskovku Alted Edu, z.s., sehnali sponzory, tábory děláme dál a už je nemusíme dotovat jinak, než svým časem. Našlo se hodně lidí a firem, kteří nás v této aktivitě chtěli podpořit.

Zašli jsme ještě dál

Spustili jsme internetovou televizi Alter Edu TV (AETV.cz) zaměřenou na alternativy v oblasti seberozvoje, vzdělávání, práce, myšlení a celkově prožívání života jinak, než je běžné.

Jejím cílem je přinášet informace o možnostech volby.

Je velké množství zajímavých projektů, technik, znalostí, lidí a spousta dalších informací, které lidem pomůžou k osobnímu růstu a seberozvoji, novým úhlům pohledu a možná i motivaci změnit něco ve svém životě, co si mysleli, že nejde, ale našlo se několik „bláznů“, kteří nevěděli, že to nejde, a tak to začali žít.

Vždy se najde dost lidí, kteří nás (ne)podrží

Opět jsme slyšeli podobné fráze. Ale našlo se velké množství lidí, které tato myšlenka a naše odhodlání nadchlo. Lidí, kteří se do tohoto projektu pustili s námi. Z čirého nadšení, prostě jim to přišlo jako dobrý nápad.

Televize běží jen pár dnů, začali jsme s pár rozhovory a každý týden přibývají další. Spousta jich je již natočených a jsou právě v postprodukci. U dalších je již naplánován termín natáčení a ozývají se nám další a další lidi, kteří se na projektu chtějí podílet. Někdo jen poskytnutím rozhovoru, jiný přispět, další pomoci s administrativou, postprodukcí atp.

Jsem vyrovnán s úspěchem i neúspěchem

Teď slyšíme, že je to sice hezké, ale že nás to nadšení přejde. Že přejde i nadšení lidí, kteří nám s tím pomáhají. Že nám všem dojde dech a projekt skončí.

A zde se dostáváme k další myšlence, které se na kurzech NoGames věnujeme. Dopředu se vyrovnat jak s variantou, že uspějeme, tak i s variantou, že ne.

Překvapivě i přijmutí úspěšné varianty je pro spoustu lidí náročné. Už od začátku si nevěří. Pak sami jednají tak, že směřují k neúspěchu.

Nebo naopak mají tak velký strach z neúspěchu, že jsou křečovití. V jejich jednání chybí jakási volnost, se kterou by vše dělali. Moc lpí na budoucnosti.

Setkali jste se s tím, že pokazíte věci, na kterých vám moc záleží a naopak jste úspěšní tam, kde vám na úspěchu ani moc nezáleží?

Já vím, že to dokáži

O tom to přesně je. Vyrovnat se s oběma variantami a pak konat. Konat s lehkostí bytí.

My nepochybujeme. Je v nás naprosto jasné „Já vím“. Děláme to, v co věříme, děláme to naplno a děláme to jak nejlépe umíme. Učíme se ze svých chyb, a tak každý další rozhovor je lepší. Posouváme se dál.

Stojí to za to.

A co když ne?

Ano, je zde i varianta, že neuspějeme, „že nám dojde dech“. Co nejhoršího se může stát?

Zůstanou nám zkušenosti, zůstane po nás několik, možná několik desítek, možná stovek rozhovorů, které dáme na YouTube a možná někomu pomohou. A zůstanou nám vzpomínky a vztahy, které jsme navázali. Vzpomínky na krásné okamžiky a lidi, se kterými jsme mohli nějakou dobu jít po společné cestě.

A tak i „neúspěch“ stojí za to.

Nevzdávejte se.

Libor

www.nogames.cz

O autorovi:

Libor Webster je Business Analytik. Mnoho let pracoval jako vedoucí analytických a vývojových týmů od nižšího managementu po top management a vedl analýzy projektů pro malé podniky i velké korporace a státní správu.

Nyní na volné noze nadále poskytuje služby v oblasti business analýz a konzultací pro široké spektrum společností.

Spolu se svou ženou Monikou jsou autoři a lektoři konceptu NoGames, který se prolíná do prakticky všech aspektů života od mezilidských vztahů, vyjednávání, prezentační dovednosti až po vedení lidí a soudní jednání.